Mediálne smsky bez záveru

Autor: Peter Vrábel | 10.1.2017 o 15:09 | Karma článku: 11,87 | Prečítané:  14254x

Na prvý pohľad banálna kauza. Uniknutá komunikácia medzi novinármi Gáborom Grendelom. Asi netreba pripomínať, že zverejnenie sms správ a emailovej komunikácie sa spájalo s Mariánom Kočnerom.

Človekom kontroverzným a s minulosťou. Nič prekvapujúce. Pravosť komunikácie väčšina dotknutých nepotvrdila avšak vzhľadom k reakciám sa môžeme domnievať, že je pravdivá.

Vyvolalo to trochu kriku, v parlamente sa zišiel mediálny výbor a tým to skončilo. Ako každá kauza na Slovensku. Samotní aktéri sa tvária, že je všetko ok. Hoci mala STV prísť s riešením, pretože tej sa to týkalo bytostne (komunikácia šéfredaktora spravodajstva Dika a Grendela bola nanajvýš intenzívna) ani tu nie je jasné resumé a výsledok. Trochu šumu a slov okolo nejakej komisie bez zverejnenia jej členov, disciplinárneho konania, ale doposiaľ bez zrejmého záveru. Najnovšie na Facebooku koluje záznam z internej komisie RTVS, ktorý však naznačuje, že výsledok tohto “akože” vyšetrovania má Dika očistiť za každú cenu.

Vari ide o banalitu? Nie je to celkom tak. Pár kamarátov novinárov a jeden šéfredaktor si udržujú dobré vzťahy s jedným politikom. Ten ich však briefuje čomu sa venovať, čo by potreboval, kde prípadne upichnúť jeho šéfa Daniela Lipšica. A tu vzniká vážny problém.

Nie, nie je to o korupcii, tá sa z komunikácie vôbec nedá vyvodzovať. Nepadá tam nič o ,,keši“. Problém je to z pohľadu výkonu novinárskeho remesla a dôveryhodnosti médií. Kde ľudia, ktorí majú informovať a byť ,,strážcami demokracie“ vyznievajú a správajú sa ako bábky na špagátikoch. Tu dajú správičku o Lipšicovi, tam ho oslovia k danej téme, lebo... Lebo kamarát. Tu im Grendel ešte niečo odporučí a oni idú, píšu ,,informujú“. Pýtajú sa ako sa patrí, nie podľa vlastného rozumu a uváženia, ale podľa odporúčaní z sms správ. Nerobia témy pre čitateľov, robia témy pre politikov.

Kauza uniknutých smsiek krásne ilustruje krízu štandardných médií a následnú ochotu ľudí inklinovať ku konšpiratívnym webom. Lebo hoci bežný človek nevie analyzovať do hĺbky médiá, nepozná ich presné fungovanie, ako vznikajú správy, čo sú redakčné porady a pod., podvedome cíti, že to čo mu ponúkajú – správy, tváre, udalosti - nie je celkom ok. Je to nudné, nezaujímavé a nejako mu to príde nedôveryhodné – niekým predžuté. Paradoxne mu dôveryhodnejšie a zaujímavejšie prídu konšpiratívne weby. A to je facepalm. A keď mal bežný čitateľ čo i len menšie pochybnosti o fungovaní médií, po tejto konverzácii už môže nadobudnúť presvedčenie, že správy sú manipulované.

Nie je to prvykrát, čo máme možnosť hovoriť o komunikácii novinára a politika. V minulosti unikol rozhovor Kaliňáka a redaktorky denníka Pravda, kde ju familiárne volá ,,Bejby“. Redaktorka po zverejnení komunikácie radšej sama prestala pokrývať politiku, aby sa vyhla nejakým podozreniam z konfliktu záujmov. Novinárska obec z Grendelovych smsiek však na rozdiel od “Bejby” žiadnu sebareflexiu nevyvodila.

Kdesi som zachytil, že sa týmito správami majú zaoberať aj v zahraničí. Tím expertov z oblasti novinárskej etiky, konfliktu záujmov tvorí redaktor poľského týždenníka Polityka Rafal Wos, maďarský publicista a vysokoškolský pedagóg Zoltán Pogátsa, novinár a spisovateľ Przemyslaw Witkowski píšuci pre Krytyka Polityczna a poľskú mutáciu francúzskeho Le Monde Dimplomatique a šéfredaktor českého týždenníka A2larm Jaroslav Fiala. Ich zistenia majú prísť vo februári a sám som zvedavý k akým záverom sa dopracujú. Dotknutí v kauze uniknutej komunikácie sa totiž zatiaľ k žiadnym záverom nedopracovali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister z nástenkového tendra kontroluje v Žiline mestský podnik

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?