reklama

Google je megaškandál a problém pre systém

Európske štáty majú dlhodobo deficitné rozpočty. Pokladne sa vyprázdňujú, daňové zaťaženie bežných pracujúcich stúpa. Nezamestnanosť je vysoká. Sociálny systém, zdravotníctvo, školstvo  nemá kto financovať. Seriózne sa dá pochybovať o existencii strednej vrstvy. Zaniká. Záťaž sa prenáša na zamestnaných, ale aj tých je čoraz menej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (131)

Zdaniť ich, vziať z výplaty je to najjednoduchšie. Jednoducho, zrážkovou daňou. Vidíte to vo finále, keď dostanete do ruky výplatnú pásku. Proste, pracujúci platiť dane musia. Napriek tomu počúvate o tom, ako veľké spoločnosti znásobili zisky. Najmä tie z technologického sektora. Čím to potom je, že peňazí je stále málo.

Odpoveď je jednoduchá – daňovým rajom. Škandál miliardových rozmerov dobehol najznámejší internetový vyhľadávač Google. Ten sa roky úspešne vyhýba plateniu daní. Vyhýba sa americkým daniam. Vyhýba sa európskym daniam. Ako sa vraví medzi daňovými poradcami – úspešne optimalizuje daňový základ. Až tak úspešne, že podľa správ amerického kongresu je daňové zaťaženie Google len kdesi na úrovni 2,4%. Google si znížil dane za ostatné 3 roky o 3,1 mdl USD. Firma, ktorá hlása ,,don´t be evil“ poctivo zlo pácha.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Írsko bolo ešte pred pár rokmi pyšné, že si za sídlo európskej centrály zvolil Google práve ich. Asi 2000 zamestnancov tam našlo prácu. Na prvý pohľad bingo. Skutočne? V Írsku sa Google usadil, aby využil techniku ,,Double Irish“ , pridal k tomu firmu z Holandska a spôsob, ktorému sa vraví ,,Dutch Sandwich“. Zjednodušene, príjmy z reklamy, ktorú si zaplatíte alebo pozriete plynú do Írska, aby vzápätí 99,8% ziskov cez ďalšiu írsku firmu odtieklo do Holandska. Do firmy v ktorej Google nevykazuje jediného zamestnanca. Napriek tomu vie táto holandská firma bez zamestnancov posunúť peniaze ďalej. Konečnou sú slnečné Bermudy. Áno aj tam má Google dcérsku firmu – Google Bermuda Unlimited. To slovíčko Unlimited v názve znamená, že nemusia predkladať účtovné výkazy. Aké praktické keď ulievate na daniach miliardy, čo sa zaťažovať formalitami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spôsob daňových únikov, ktorý Google praktizuje je síce právne v poriadku – diery v zákone to stále umožňujú. Napriek tomu môžeme pochybovať. Tváriť sa, že sa ,,loyalties“ teda platby za patenty, lebo tak Google pomenúva daňový únik, vyberajú na Bermudy pekne smrdí. Nikoho asi netreba presviedčať, že malý ostrov so 75 000 obyvateľmi, ktorý žije z lovu rýb a pestovania ovocia nikdy nemal a mať nebude IT špecialistov, ktorí by pre Google v minulosti naprogramovali čo i len jediný algoritmus. Na Bermudách nemá Google komu platiť. Google Bermuda Unlimited je čistou schránkou. Spravovanou právnou kanceláriou Conyers Dill & Pearman. Je to rovnako smiešne ako veriť firme z Belizé, ktorá cez svoju dcéru chcela dodať CTčko do slovenskej nemocnice.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niekto by povedal, že je to bežná prax. Robí to Google, robia to aj ostatní – Facebook, Microsoft, IBM, Oracle, Rolling Stones, U2. Zoznam by bol veľmi dlhý. Ale pozrime sa na vec z druhej strany. Deficit EÚ je 868 miliárd eur. To sú peniaze, ktoré chýbajú a EÚ ich musí niekde nájsť. Kde ich bude hľadať? Cez nové dlhy a ďalší tlak na daňových poplatníkov. Mám namysli tých, ktorých som spomínal v úvode. Teda pracujúcich a malých podnikateľov. Pretože takých oberie vláda najľahšie. Úmera medzi deficitmi v rozpočtoch, kolabujúcim systémom školstva, zdravotníctva, zamestnanosti a daňovými rajmi je priam do očí bijúca.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Draho fungujúce štáty musia financovať bežne až podpriemerne platení ľudia. V prípade Slovenska sú to najmä podpriemerne platení zamestnanci. Ak vám pritom ešte zaniká stredná vrstva, máte vážny problém. Títo ľudia totiž platia za udržiavanie civilizovanej spoločnosti. Financujú vládu. Zatiaľ čo skutočný kapitál odteká do teplých krajín. Z miesta kde sa kapitál vytvoril prechádza do destinácie kde nikdy pred tým nebol. A ani by sa tam neobjavil. Napríklad z Írska, Slovenska celej EÚ. Problém je v tom, že odteká nie za účelom vytvárania ďalšieho kapitálu. Odchádza preč zo systému, aby sa vyhol zdaneniu. Púšťanie žilou.

Kapitalizmus vďaka tomu už prestáva plniť rolu distribútora zisku. Peniaze, kapitál v ňom vyprodukovaný mizne. Stráca sa podstata kapitalizmu a z toho vzniká napätie. Paradoxne malé ostrovy, fungujúce ako daňové raje, preberajú väčšiu moc. A stali sa achylovou pätou celého systému. Je absurdné, že dnes malý ostrov Jersey, ďalší daňový raj, spravuje cca 650 mld. euro. To je približne 2x štátny rozpočet Francúzska. Tradičný argument o vytváraní pracovných miest, tvorbe zisku bohatými pre profit celej spoločnosti, má trhlinu. Doslova dieru, ktorá potopí Titanic. Bohaté korporácie zamestnávajú ľudí, ktorí zo svojich daní financujú udržateľnosť systému. Ale tie isté korporácie si miliardové zisky odlievajú nezdanené a pripravujú systém o kapitál.

Peter Vrábel

Peter Vrábel

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nie je nič lepšie ako žiť v slobodnej krajine. Občas ma preto pochytí napísať pár postrehov o veciach nie všedných a obyčajných, ktoré sú prehliadané alebo ignorované. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu