Mediálne smsky bez záveru

Autor: Peter Vrábel | 10.1.2017 o 15:09 | Karma článku: 11,87 | Prečítané:  14196x

Na prvý pohľad banálna kauza. Uniknutá komunikácia medzi novinármi Gáborom Grendelom. Asi netreba pripomínať, že zverejnenie sms správ a emailovej komunikácie sa spájalo s Mariánom Kočnerom.

Človekom kontroverzným a s minulosťou. Nič prekvapujúce. Pravosť komunikácie väčšina dotknutých nepotvrdila avšak vzhľadom k reakciám sa môžeme domnievať, že je pravdivá.

Vyvolalo to trochu kriku, v parlamente sa zišiel mediálny výbor a tým to skončilo. Ako každá kauza na Slovensku. Samotní aktéri sa tvária, že je všetko ok. Hoci mala STV prísť s riešením, pretože tej sa to týkalo bytostne (komunikácia šéfredaktora spravodajstva Dika a Grendela bola nanajvýš intenzívna) ani tu nie je jasné resumé a výsledok. Trochu šumu a slov okolo nejakej komisie bez zverejnenia jej členov, disciplinárneho konania, ale doposiaľ bez zrejmého záveru. Najnovšie na Facebooku koluje záznam z internej komisie RTVS, ktorý však naznačuje, že výsledok tohto “akože” vyšetrovania má Dika očistiť za každú cenu.

Vari ide o banalitu? Nie je to celkom tak. Pár kamarátov novinárov a jeden šéfredaktor si udržujú dobré vzťahy s jedným politikom. Ten ich však briefuje čomu sa venovať, čo by potreboval, kde prípadne upichnúť jeho šéfa Daniela Lipšica. A tu vzniká vážny problém.

Nie, nie je to o korupcii, tá sa z komunikácie vôbec nedá vyvodzovať. Nepadá tam nič o ,,keši“. Problém je to z pohľadu výkonu novinárskeho remesla a dôveryhodnosti médií. Kde ľudia, ktorí majú informovať a byť ,,strážcami demokracie“ vyznievajú a správajú sa ako bábky na špagátikoch. Tu dajú správičku o Lipšicovi, tam ho oslovia k danej téme, lebo... Lebo kamarát. Tu im Grendel ešte niečo odporučí a oni idú, píšu ,,informujú“. Pýtajú sa ako sa patrí, nie podľa vlastného rozumu a uváženia, ale podľa odporúčaní z sms správ. Nerobia témy pre čitateľov, robia témy pre politikov.

Kauza uniknutých smsiek krásne ilustruje krízu štandardných médií a následnú ochotu ľudí inklinovať ku konšpiratívnym webom. Lebo hoci bežný človek nevie analyzovať do hĺbky médiá, nepozná ich presné fungovanie, ako vznikajú správy, čo sú redakčné porady a pod., podvedome cíti, že to čo mu ponúkajú – správy, tváre, udalosti - nie je celkom ok. Je to nudné, nezaujímavé a nejako mu to príde nedôveryhodné – niekým predžuté. Paradoxne mu dôveryhodnejšie a zaujímavejšie prídu konšpiratívne weby. A to je facepalm. A keď mal bežný čitateľ čo i len menšie pochybnosti o fungovaní médií, po tejto konverzácii už môže nadobudnúť presvedčenie, že správy sú manipulované.

Nie je to prvykrát, čo máme možnosť hovoriť o komunikácii novinára a politika. V minulosti unikol rozhovor Kaliňáka a redaktorky denníka Pravda, kde ju familiárne volá ,,Bejby“. Redaktorka po zverejnení komunikácie radšej sama prestala pokrývať politiku, aby sa vyhla nejakým podozreniam z konfliktu záujmov. Novinárska obec z Grendelovych smsiek však na rozdiel od “Bejby” žiadnu sebareflexiu nevyvodila.

Kdesi som zachytil, že sa týmito správami majú zaoberať aj v zahraničí. Tím expertov z oblasti novinárskej etiky, konfliktu záujmov tvorí redaktor poľského týždenníka Polityka Rafal Wos, maďarský publicista a vysokoškolský pedagóg Zoltán Pogátsa, novinár a spisovateľ Przemyslaw Witkowski píšuci pre Krytyka Polityczna a poľskú mutáciu francúzskeho Le Monde Dimplomatique a šéfredaktor českého týždenníka A2larm Jaroslav Fiala. Ich zistenia majú prísť vo februári a sám som zvedavý k akým záverom sa dopracujú. Dotknutí v kauze uniknutej komunikácie sa totiž zatiaľ k žiadnym záverom nedopracovali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

ŠPORT

Zuzula: Ľudia v Lyžiarskej asociácii nerozumejú športu

Už roky bojuje s lyžiarskou asociáciou.

DOMOV

Fico v Kľaku: Fašizmus tu je a v zelených tričkách chodí po vlakoch

Zastavte experiment, Banskej Bystrici nepriniesol nič, vyhlásil premiér.


Už ste čítali?